המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - מרב"ד

 

 המכון הרפואי לבטיחות בדרכים 

 

 

לעו"ד יורם בלום ותק וניסיון בתחום התעבורה, בליווי וייעוץ ללקוחות המוזמנים להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ובייצוג לקוחות בוועדת ערר שנמצאו לא כשירים לנהיגה, ורישיונם הותלה בהחלטת מרב"ד.

 

בנוסף, עו"ד יורם בלום מכהן מזה שנים כחבר בוועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין.

 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות 

054-5244971

 

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מרב"ד (או כפי שמקובל לעיתים בשפת היומיום - המכון לבטיחות בדרכים, או מכון הארבעה - בעבר), הוא יחידה בעלת סמכות מנהלית מטעם משרד הבריאות.

 

המכון עוסק ברפואה תעבורתית, ומטרתו היא למנוע תאונות דרכים הנגרמות עקב ליקויים בריאותיים של נהגי כלי רכב.

המכון לבטיחות בדרכים פועל לאיתור בעיות בריאותיות ונפשיות אצל נהגים בעלי פוטנציאל לנהיגה מסוכנת, ועורך להם ביקורות רפואיות ופסיכולוגיות על מנת לבדוק את כשירותם לנהיגה. את הבדיקות במכון עורכים רופאים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים.

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים רשאי לזמן לבדיקה אזרחים המבקשים לקבל רישיון נהיגה, נהגים המבקשים את חידושו של רישיון נהיגה, וכן נהגים בעלי רישיון נהיגה בתוקף שהתקבל לגביהם דיווח ממקורות מוסמכים, כגון משטרת ישראל, משרד הרישוי ובתי המשפט.

 

 

בדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי

 

 

למכון הרפואי לבטיחות בדרכים סמכות לערוך בדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי. לעיתים רשות הרישוי מחליטה על השעיית רישיונו של אדם באופן זמני, וזאת עד שייבדק רפואית במרב"ד. המכון הרפואי הוא זה שיגבש את ההחלטה וימליץ לרשות האם הנהג כשיר מבחינה רפואית לנהיגה. בפועל, רשות הרישוי כמעט תמיד נשמעת להמלצותיו של המכון הרפואי ומקבלת אותן.

 

בין הבדיקות אותן מבצע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ניתן למנות מבחני שליטה פיזית, מבחן פסיכולוגי, בדיקות ראייה, והכל בהתאם לסוג הליקוי הבריאותי- פיזי או נפשי.

 

חשוב להבהיר כי לרשות הרישוי קיימת סמכות לפסול רישיון נהיגה, גם אם הנהג לא הורשע בבית המשפט בעבירות תנועה.

 

לדוגמה, במידה והמכון לבטיחות בדרכים יקבל דיווח ממשטרת ישראל על מעורבותו של נהג בתאונת דרכים, וזאת אף בטרם הורשע הנהג בבית המשפט - בסמכותו של המכון לזמן אותו לבדיקת כשירות רפואית. לעיתים אותו נהג גם יידרש לספק מידע ומסמכים רפואיים עבור הבדיקות או שיישלח לעבור בדיקות חיצוניות נוספות.

 

לאחר השלמת כל הבדיקות יחליט המכון הרפואי האם אותו נהג כשיר לנהיגה, ויעביר את המלצתו לרשות הרישוי.

 

דוגמאות נוספות לנהגים שיקבלו זימון להגיע לבדיקות במרב"ד, הן בין היתר, מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד, נהגים בהגיעם לגיל 70 (נהגים מקצועיים כדוגמת נהגי מוניות ואוטובוסים – החל מגיל 60), ונהגים שהורשעו בפעם השנייה בנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 

שלילת רישיון נהיגה מסיבה נפשית / שלילת רישיון עקב מחלת נפש:

 

במידה ונהג זומן לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים עקב בעיה נפשית, ייבדק ע"י פסיכולוג ו/או פסיכיאטר, לרבות מבדק ממוחשב - בדיקות שלאחריהן אפשר שהנהג יורשה להמשיך בנהיגה, או לחלופין המכון הרפואי ימליץ על פסילת רישיונו, בין השאר מסיבת "אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה". הגדרה זו היא סעיף סל - הגדרה כללית המכילה בתוכה מגוון של מצבים נפשיים שונים, כגון אי תפקוד תחת לחץ, חרדות, קלות ראש, אימפולסיביות ועוד.

 

על כן מומלץ וכדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום התעבורה, ובעל ניסיון בייצוג מול מרב"ד. עורך הדין יפעל להגשת ערעור לוועדת הערר לצורך שינוי החלטת המכון והחזרת הרישיון לנהג.

 

את הערעור על החלטת המכון הרפואי יש להגיש בתוך 30 ימים מהיום בו קיבל הנהג את ההחלטה. הערר ייערך בפני בפני ועדה בה יושבים שלושה רופאים.

 

גם על החלטתה של ועדת הערר ניתן להגיש ערעור נוסף, בבית המשפט המחוזי (בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים), וזאת כאשר הערעור מתבסס על טענות משפטיות בלבד (כלומר, לא ניתן לערער על נושאים רפואיים מקצועיים).

 

 

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, טלפונים וכתובות:

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים תל אביב:

 

כתובת: רחוב דרך בגין 116, תל אביב - יפו 

טלפון: 03-5634702

פקס: 03-5626022     

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים חיפה:

כתובת: פל-ים 15, חיפה

טלפון: 04-8633555 

פקס: 04-8633554                         

 

לעו"ד יורם בלום ותק וניסיון בתחום התעבורה, בליווי וייעוץ ללקוחות המוזמנים להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ובייצוג לקוחות בוועדת ערר שנמצאו לא כשירים לנהיגה, ורישיונם הותלה בהחלטת מרב"ד.

 

בנוסף, עו"ד יורם בלום מכהן מזה שנים כחבר בוועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין.

 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות 

054-5244971

 

 

 

 

המאמר הנ"ל סוקר באופן כללי את ההליכים השונים, ואינו מתיימר לתת מענה מקיף להוראות הדין.

 

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי, ויש להיוועץ עם עו"ד באשר לכל מקרה לגופו.

 

ראו עוד: 

 

 

יורם בלום - משרד עורכי דין​
יורם בלום - משרד עורכי דין​