הנחיות לבחירת שם לחברה

 

  

בהקמת חברה חדשה, חובה ע"פ חוק לכלול בתקנון החברה את הפרטים הבאים:

 

  • שם החברה
  • מטרות החברה
  • פרטים בדבר הון המניות הרשום, לרבות מספר המניות לסוגיהן. 
  • פרטים בדבר הגבלת אחריות 

 

לעיתים בעלי המניות מבקשים לשנות שם של חברה פעילה (כגון לאחר העברת בעלות, לאחר שינוי מטרות החברה וכו'). לעומת רוב השינויים בתקנון החברה שנכנסים לתוקף כבר מיום קבלת ההחלטה - שינוי השם ייכנס לתוקף רק כאשר נרשמה ההחלטה בדבר השינוי אצל רשם החברות (כמו גם שינוי מטרות החברה והפיכת החברה לחל"צ).

 

במידה והחברה הוכרזה כחברה מפרת חוק, עליה לתקן את ההפרה בטרם תוגש הבקשה לשינוי השם.

 

לבחירת שם החברה חשיבות לצורך מיתוגה, אך פעמים רבות בקשה לרישום חברה נדחית ומוחזרת למגיש הבקשה עקב בחירת שם שאינו עומד בדרישות הדין.

 

 

לבחירת שם לחברה ואישורו ע"י רשם החברות מספר קריטריונים מנחים:

 

 

  1. השם אינו אסור ע"פ הוראות כל דין.
  2. השם הנבחר לא קיים במאגר הרשם, ואינו דומה לשם של חברה אחרת עד כדי הטעיית הציבור.
  3. השם המבוקש אינו רשום כסימן מסחר העוסק במטרות הדומות למטרות החברה המבקשת להירשם, ואינו דומה לו עד כדי להטעות (ניתן לבקש הסכמה בכתב מבעל סימן המסחר).
  4. השם המבוקש אינו נוגד את תקנת הציבור.

 

 

בפסיקה נקבעו מבחנים כיצד לבדוק האם השם המבוקש דומה לשם אחר עד כדי הטעייה:

 

1. מבחן המראה והצליל - המבחן העיקרי והוא האם השם המבוקש דומה ויזואלית או דומה בצליל        הגיית השם, לדוגמה sony  ו- soni , או חברת איתמר ו- איטמר.

 

2. מבחן סוג הסחורות- האם השירות הניתן והמוצרים הנמכרים הם מאותו הסוג (כגון כלי מטבח, תכשירי טיפוח וכו') והאם לחברות חוג לקוחות זהה (כגון מלון יוקרתי לנופשים מחו"ל ובית הארחה המיועד לבני נוער).

 

3. מבחן יתר נסיבות העניין- מבחן שנלווה למבחנים הקודמים ומתחשב בנסיבות הספציפיות של המקרה אשר לא הובאו בחשבון במבחנים הקודמים - כגון מרחק גאוגרפי רב במקום בו ניתן השירות, הפרש מחירים משמעותי בין השירותים שמספקים החברות, מידת החשש להטעיית הציבור ועוד. 

 

דוגמא ליישום המבחנים לעיל הוא פסק הדין "מלון הנסיכה נתניה בע"מ נגד לקסן ישראל בע"מ" (מפעילת מלון הנסיכה באילת), שם התיר בית המשפט שימוש בשם דומה אע"פ ששניהם בתחום המלונאות- משום שבין המלונות קיים פער מחירים עצום, חוג הלקוחות שונה (המלון בנתניה שימש כמלון עולים, בעוד מלון הנסיכה נחשב ליוקרתי ויועד לתיירים מחו"ל) ואין חשש להטעיית הציבור. 

 

ניתן לבדוק אם כבר קיים במאגר מרשם החברות שם דומה. חשוב לציין שהמידע עלול להיות חסר, בלתי מדויק או בלתי מעודכן.

 

 

ע"פ סעיף 27(ב) לחוק החברות, בבחירת שם לחברה, יש לבחור שם שאינו עלול לגרום לגניבת דעת הציבור- גם אם השם המבוקש אינו רשום במרשם החברות, כגון בחירת שם דומה לשם חברה ידועה הרשומה מחוץ לישראל, ומטרת המבקש היא תרמית או הטעייה.

 

 

השם המבוקש אינו נוגד את תקנת הציבור. "לא תירשם חברה בשם העלול לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו" (סעיף 28 לחוק החברות)  - אסור לבחור שם העלול להעליב או לפגוע בערכיו של מגזר מסוים באוכלוסייה. דוגמא לפסילת שם על בסיס סעיף זה הוא פסק דין "אגודת אסירי בתי הדין הרבניים (ביסוד) נ' רשם העמותות", שם בית המשפט אסר על עמותה להירשם בשם הנ"ל מכיוון שהוא ביטוי גנאי פוגע ומעליב, נועד להבאיש את שמם של בתי הדין הרבניים ומייחס מעשים בלתי חוקיים למוסד שיפוטי.

 

 

השם אינו אסור ע"פ הוראות כל דין. קיימים חוקים ספציפיים בתחומים מסוימים האוסרים על שימוש במילים מטעות, כגון:

 

חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים - האוסר על שימוש במילה "ביטוח" או במילה נגזרת ממנה אלא בהיתר מאת המפקח על הביטוח.

 

 

חוק התקנים – האוסר על שימוש במילה "תקן" ומילים נוספות  לתיאור מיפרט, או כללים טכניים, שלא נקבעו כתקן או כתקן רשמי ללא אישור מאת השר.

 

 

חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות – אוסר על אדם להשתמש בתארים כגון פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת ועוד- אלא אם הוא בעל תעודה באותו מקצוע בריאות

 

 

פקודת הרופאים - האוסרת על אדם להשתמש בשם המרמז על כשירות ברפואה אלא אם הוא רופא מורשה.

 

דוגמאות לחיקוקים נוספים: פקודת הבנקאות, פקודת סימני הסחורות, ועוד.

 

 

עניין נוסף אותו חשוב לציין הוא שלא ניתן לשלב בשם החברה בעברית אותיות באנגלית, וכן להיפך, לא ניתן לשלב בשם החברה באנגלית אותיות בעברית.

אין חובה להוסיף לחברה שם באנגלית, ועניין זה נתון להחלטתם של בעלי החברה.

 

 

 

בראש מחלקת חברות ועמותות במשרדנו עומד עורך דין יוצא יחידת רשם החברות במשרד המשפטים, המביא עימו ידע וניסיון רב בפעילויות המבוצעות אצל הרשם, לרבות רישום / הקמה ופירוק של חברות, ובדיווחים שונים הנדרשים ע"פ דין.

 

צוות המשרד נותן שירות מקצועי, מלווה את הלקוחות באופן אישי ומייצגם בכל תחומי פעילות החברה/העמותה, הן אל מול הרשם והן מול גופים מוסדיים וממשלתיים שונים.

 

 

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי, ויש להיוועץ עם עו"ד באשר לכל מקרה לגופו.

 

 צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות 

 

054-5244971

 

 

ראו עוד:

 

הנחיות לבחירת שם חברה

יורם בלום - משרד עורכי דין​
יורם בלום - משרד עורכי דין​